Dnes má svátek: Ondřej Zítra: Iva Pozítří: Blanka

Výroba adventních věnců

Vánoční období začíná a přemýšlíte o adventním věnci? Zkuste se inspirovat našimi žáky, kteří si ve škole s velkým nadšením jeden sněhově bílý vyrobili. Není to nic náročného. Hlavním materiálem je polystyrenový kruh a odličovací polštářky. Posuďte sami, jak se jim práce zdařila. Krásný a nepřehlédnutelný vánoční věneček se může umístit na stůl nebo se hodí i na interiérové dveře.IMG 20231124 120543Lenka Hauerlandová

  • Přečteno: 6

Šikovné ručičky dětí ze školky

Adventní období se k nám pomalu blíží, již příští týden zapálíme první adventní svíčku. S tímto kouzelným obdobím je spjatý tradiční vánoční jarmark, který je spojený s vystoupením dětí ze školky i školy a prodejem vánočních výrobků, na kterých se děti podílejí. Školka nezahálí a pustili jsme se do práce. Naše třída se proměnila ve výtvarné dílny a děti v šikovné tvořílky. Děti pracují s kolečky z břízy, ze kterých vyrábíme medvídky, sobíky a vánoční skřítky, další děti pečlivě vykrajují stromečky, hvězdičky, srdíčka ze samo tvrdnoucí hmoty, tvary poté lepíme na skleněné svícny, které rozzáří plamínek hořící svíčky. Také kapříci nesmějí na Vánoce chybět, ty děti vykrajují z keramické hlíny. Za doprovodu kytary se připravujeme na vystoupení, které se skládá z krásných vánočních básniček a koled. Víc už, ale neprozradíme a těšíme se na Vás všechny v sobotu 2. prosince na vánočním jarmarku v Mankovicích!IMG 20231122 091132Petra Kaňuščáková

  • Přečteno: 6

Stávka škol 27. 11.

Na pondělí 27. 11. je vyhlášena celostátní stávka škol. Naše škola vyjadřuje stávce podporu, nicméně, nezúčastní se jí v plném rozsahu. Vzhledem k tomu, že do stávky nastupuje jídelna, odkud dovážíme do školy stravu pro děti v mateřské škole (celodenní strava) a žáky v základní škole (oběd), musíme provoz omezit. Podle platné legislativy je povinností školy zajistit dětem stravu, pokud je zařízení v provozu. Bohužel, v tak krátké době nejsme schopni zajistit náhradní stravování, proto bude provoz školy omezen následovně:

Mateřská škola - provoz bude zcela uzavřen. Na vyžádání rodičů vydá škola potvrzení o uzavření MŠ.

Základní škola - žáci se mohou vyučování zúčastnit v případě, že rodiče písemně potvrdí souhlas s tím, že žák nebude mít zajištěn oběd. Rodiče připraví žákům větší svačinu. V opačném případě se žák vyučování nezúčastní. Provoz školy bude v obvyklém čase (6:00 - 15:30 hod.).
V den stávky nebude klasická výuka, budeme se připravovat na vánoční jarmark, vyrábět a nacvičovat na vystoupení.

V dokumentech naleznete dopis rodičům ČMOS pracovníků školství, ve kterém jsou vysvětleny důvody stávky.

Daniel Matyáš, ředitel školy

  • Přečteno: 16

Vítání občánků

V neděli 20. listopadu jsme se s dětmi z mateřské školy společně sešli v sále Kulturního domu v Mankovicích, při krásné příležitosti „Vítání občánků“. Nové děti přišli přivítat Šimonek, Klaudinka, Mikulášek, Anežka, Adámek, Rozárka, Bártík, Marlenka, František, Emillka a Lilienka, všechny děti přišly krásně oblečené a připravené předvést to, co se vzorně naučily. Vystoupení jsme doplnili tím, že holčičky držely panenky a kluci roztomilé medvídky, což ještě více podtrhlo tu něžnou a láskyplnou atmosféru, která v sále panovala. Závěrem bych chtěla dětem poděkovat, protože byly nesmírně šikovné, vzorné a předvedly se na jedničku!

Vítání_občánků.jpeg

Petra Kaňuščáková

  • Přečteno: 14

Jak děti z mateřské školy pomáhaly dědouškovi

16. listopadu ve čtvrtek dopoledne se ozvalo zaklepání na dveře, a když jsme otevřeli, do herny vjelo kolečkové křeslo se stařečkem. Dědoušek měl károvanou košili, vestu, manšestrové kalhoty, na hlavě bekovku a na nohou nefalšované důchodcovské bačkory na zip. Jeho vnuk Pepík, který křeslo tlačil, byl typický teenager - sportovní oblečení, boty a na hlavě čepice se kšiltem. Přijeli k nám, aby nám ukázali, jak se chovat ke starým nemohoucím lidem. Dědeček se dětí vyptával a při tom vzpomínal, jak to bylo, když on byl malý. Hrál s nimi fotbal ručně šitým balónem hadrákem, učil je telefonovat ze starého telefonního přístroje (možná jste také zažili otočný ciferník :)). Děti zjišťovaly, že staré lidi často něco bolí, špatně slyší, špatně vidí, nemohou chodit, třesou se jim ruce a potřebují někoho, kdo jim pomůže. A naše děti se pomáhat nebály, byly bezprostřední a úžasné. Podaly hrneček, lžičku, namazaly bolavý kloub, zkusily si tlačit vozík... Nakonec jsme všichni měli možnost pohladit a pochovat si plyšové mazlíčky pro staroušky - vrnící kočku a robotického tuleně. Tuleň byl unikátní v tom, že není naprogramovaný - reaguje na dotyky a chování svého okolí. Tohle inspirativní interaktivní setkání pro nás připravily pracovnice Domova důchodců v Odrách. Moc děkujeme! Prohlédněte si fotky:)

Martina Jaroňová

  • Přečteno: 15