Skip to main content
Dnes má svátek: Iveta a Slavoj Zítra: Medard Pozítří: Stanislava

Líhneme ve škole - kuřátka jsou na světě

Jak jsme již zmínili v minulém článku, naše škola se zapojila do projektu „Líhneme ve škole“. V pondělí nám pořadatelé přivezli líheň na slepičí vejce a šest vajíček v závěrečné fázi inkubace.
V úterý se ještě nic nedělo, ale ve středu ráno jsme mohli pozorovat první náznaky líhnutí – postupně se začala naklubávat všechna vajíčka. Přibližně za tři hodiny se na svět vyklubalo první kuřátko. Dostalo jméno Kanárek (přestože bylo černé s bílým bříškem).
Další kuřátko se vylíhlo odpoledne kolem 16. hodiny – tmavě zbarvený Kalimero. Během večera a noci následovala další: žlutý Paťa, hnědá Skvrnka, černý El Mariachi a černý se žlutým zadečkem Beánek.
Po vylíhnutí jsme nechali kuřátka ještě několik hodin v líhni oschnout a poté jsme je přemístili do připravené plastové krabice s umělou kvočnou (vyhřívací deskou), která jim zajišťuje potřebné teplo. Kuřátka se pod ní spokojeně schoulila. K dispozici mají také napáječku s vodou a první krmení.
Kuřátka se mají čile k světu. Po celý den se třídou ozývalo jejich pípání, které nám dělalo velkou radost. Na návštěvu jsme pozvali také děti z mateřské školy – i jim se kuřátka velmi líbila a mnohé si je mohly (samozřejmě velmi opatrně) pohladit.
Kuřátka s námi zůstanou do pátku, kdy si pořadatelé odvezou zapůjčenou líheň i vybavení. A co bude dál? Nemusíte se obávat – kuřátka poputují do domácí péče, kde se pokusíme o jejich další odchov. Teď už jen zbývá držet palce, aby z nich vyrostly spíše slepičky než kohouti. Více fotografií a video z projektu naleznete na našem facebooku.20260423 085539Daniel Matyáš

  • Přečteno: 101

Zprávičky z naší školičky (a družinky)

Jaro je čas nového života, mláďat. Naše školní agamka nakladla vajíčka a tak jsme je dali do inkubátoru. Za necelé tři měsíce můžeme očekávat mláďátka. Taky se moc těšíme na příští týden, protože jsme se zapojili do projektu "Líhneme ve škole". Navštíví nás zástupci pořadatelů a přinesou líheň se slepičími vejci. Budou to vajíčka již těsně (jeden až dva dny) před vylíhnutím a my budeme pozorovat, jak kuřátka přicházejí na svět. Vylíhlá kuřátka pak přemístíme do plastové bedny s umělou kvočnou (elektrická vyhřívací deska) a budeme pozorovat, jak se mají čile k světu.
Daniel Matyáš

Jarní počasí nás vylákalo do přírody. Stihli jsme opět navštívit vrbník a pozorovat změny v přírodě - objevili jsme již žabí snůšku a těšíme se na pulce. Z přírodnin jsme společně vytvořili obličej pohádkového strážce a začali jsme tvořit mapu školní zahrady pohledem ptáků. Nad hlavou nám začali totiž létat čápi! Společně jsme si rozdělili prostor na šesti výkresech a dali se do díla. Dokončili jsme z minulého týdne frotáž stromů a doplnili na kmeny brouky a další zvířátka. Tento týden jsme měli také hodně sportování, protože jsme ve středu navštívili ZŠ Pohořská, kde jsme strávili příjemné sportovní dopoledne. V hodině tělocviku jsme bojovali venku na překážkové dráze na školní zahradě. Nejlepší výsledky byly pod časový limit jedné minuty!IMG 20260420 WA0022
Hana Strnadlová Pastorková

  • Přečteno: 125

Sportovní den v ZŠ Odry Pohořská

Ve středu jsme se vydali už ráno autobusem do Oder. Čekalo nás sportovní dopoledne v tělovičně, kde nás pozvala ZŠ Odry Pohořská. Zúčastnily se také děti z okolních základních škol, takže jsme poměřili své síly s dětmi z Oder, Jakubčovic nad Odrou, Vražného a Heřmanic u Oder.  První nás čekal slalom mezi všemi zúčastněnými dětmi, následovala náročná hra na honěnou, kdy děti musely překonat na trase celkem 6 hráčů. Všechny děti se zapojily také do přehazované, fitness na hudbu a své stanoviště měl také ping pong. Nejvíce se děti těšily na závěrečný florbal, kde si zahrály i s panem učitelem. Sportovní zážitek byl doplněn komentovanou prohlídkou areálu školy - třídy, relaxační zázemí pro odpočinek, jídelna, počítačová učebna a také chov zvířátek. Do Mankovic jsme se vraceli až odpoledne plni dojmů z příjemného sportovního dne. Sportovní den
Hana Strnadlová Pastorková

  • Přečteno: 120

Zprávičky z naší školičky (a družinky)

Týden po Velikonocích nám utekl jako voda. Díky příznivému počasí jsme byli hodně venku, což děti nadšeně uvítaly. V tělocviku jsme stihli tenisovou pohybovou průpravu na víceúčelovém hřišti. V hodině informatiky jsme se věnovali osobním údajům a tématu přihlášení. Ke konci týdne jsme se vydali na vycházku do vrbníku, kde jsme objevili lebky srnčí zvěře a užili si krásu jarní přírody. Dokončili jsme také netradiční voňavé malování kávou. Z přírodnin jsme tvořili na školní zahradě obrázky.  A pohodový týden jsme v pátek zakončili výtvarnou výchovou přímo v rozkvetlé trávě a stihli jsme ještě začít frotáž z kůry stromů.  koláž 
Hana Strnadlová Pastorková

  • Přečteno: 144

Zprávičky z naší školičky (a družinky)

Přípravy na jarmark vrcholí a tento týden jsme věnovali glazurování keramiky a tvoření z přírodnin. Děti připravily krásné výrobky a těšíme se na sváteční atmosféru Velikonoc. Kulináři se rozhodli upéct čokoládové muffiny. V hodině tělesné výchovy jsme hráli florbal a připravili překážkovou dráhu, kterou se podařilo v nejrychlejším čase 33 sekundy překonat Sebíkovi. Informační systémy nás provedly hodinou informatiky a tak už víme, co znamenají pojmy jako pravidla, prvky, vstupy a výstupy.IMG 20260330 WA0020 
Hana Strnadlová Pastorková

V sobotu jsme si připomněli Den učitelů.
Děkuji všem našim učitelkám ve škole i ve školce a paní školní asistentce za jejich péči, trpělivost a lásku, kterou věnují dětem. Přeji jim mnoho sil a radosti do další práce.Den učitelů ještě ještě menší
Daniel Matyáš

  • Přečteno: 126