Emongo – Africká kultura

Ve středu 30. 3. do naší školy zavítala taneční skupina Emongo. Jejími členy jsou praví afričtí obyvatelé pocházející z Demokratické republiky Kongo, ale již několik let žijící v Praze. V rámci svého turné představili svůj program také našim dětem a žákům. Vystoupení se odehrálo v tělocvičně.
Na úvod nás pánové seznámili se svou zemí, pověděli nám, jak to u nich probíhá ve školce nebo škole. Tak například jsme se dozvěděli, že mateřská i základní škola je dobrovolná, ve třídě může být 60 až 120 žáků s jediným učitelem, děti nemají oběd, odpoledne neexistuje družina a pokud děti provedou nějakou lumpárnu nebo neposlouchají, jsou trestáni výpraskem. Je to u nich normální věc, nikdo si na nic nestěžuje, protože za pobyt ve škole se platí. A kdo nechce, do školy prostě nechodí.
Dále jsme si společně pověděli, jaká žijí v Africe zvířata – všichni známe slony, lvy nebo opice, ale nově jsme se dozvěděli, že národní zvíře republiky Kongo je okapi, které vypadá trochu jako srnka a zebra dohromady.
Následoval hudební program. Oba muzikanti, oděni do tradičních afrických oděvů, zasedli za djembe (africké bubny) a hráli a zpívali. Za chvilku jsme se už všichni vlnili v rytmu. Pan Paul Ndjadi pozval děti dopředu, navlékl je do pestrobarevných oděvů a rákosových sukní a všichni společně tančili, zatím co jeho kolega bubnoval a zpíval. Postupně se přidávaly další děti a dokonce i učitelé s paní kuchařkou. Bylo to úžasné!
Hodina utekla jako voda. Na závěr si mohly děti zakoupit drobné upomínkové předměty, například keramické želvičky nebo barevné skleněné či dřevěné korálky.
Celá akce byla moc fajn. Děti i učitelé byli nadšeni. Skupině Emongo moc děkujeme a přejeme jim mnoho dalších krásných vystoupení!

Emongo 1

Více fotek v galerii
Daniel Matyáš

Vytisknout